მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრაზე ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ პრემიერ-მინისტრს ასოციაციის სამომავლო გეგმები და საქმიანობის პრიორიტეტები გააცნო.
ვრცლად >
შეხვედრის ფარგლებში ბატონმა ხავიერ ბელმონტმა ირაკლი ყანდაშვილს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარედ არჩევა მიულოცა და საქმიანობაში წარმატება უსურვა. მან ასევე განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ადვოკატის როლზე სამართლებრივი სახელმწიფოს განმტკიცებისა და დამოუკიდებელი და ეფექტიანი მართლმსაჯულების სისტემის უზრუნველყოფის პროცესში.
შეხვედრის ფარგლებში ადვოკატთა ასოციაციასა და ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისს შორის მრავალწლიანი, აქტიური თანამშრომლობა შეაჯამეს. მხარეებმა განიხილეს მნიშვნელოვანი პროექტები, რომელიც ასოციაციამ ადვოკატთა პროფესიის განვითარებისთვის ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით განახორციელა, ასევე მიესალმნენ სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებს.
გაცნობებთ, რომ ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს 2026 წლის 9 თებერვლის გადაწყვეტილებით, ადვოკატთა ასოციაცია მუდმივმოქმედი კომიტეტების წევრთა შერჩევის მიზნით აცხადებს ღია კონკურსს.
ირაკლი ყანდაშვილმა კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და ხაზი გაუსვა იურიდიული პროფესიების როლის გაძლიერების განსაკუთრებულ აუცილებლობას სამართლის უზენაესობის იმ გამოწვევათა ფონზე, რომელმაც დღევანდელ მსოფლიოში მრავლად იჩინა თავი.
შეხვედრის ფარგლებში ირაკლი ყანდაშილმა გიორგი ხატიძეს ადვოკატთა ასოციაციის საგანმანათლებლო საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები გააცნო, მათ შორის მოქმედი და დაგეგმილი პროგრამები. ყურადღება გაამახვილა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან ასოციაციის მჭიდრო და სისტემური თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე. ამასთან, განსაკუთრებულად აღინიშნა სტუდენტების აქტიური ჩართულობის როლი პროფესიული განვითარების პროცესში.
მხარეებმა ადვოკატთა ასოციაციასა და შრომის საერთაშირისო ორგანიზაციას შორის თანამშრომლობის ახალ შესაძლო მიმართულებებზე, კერძოდ, საგანმანათლებლო პროგრამებზე, რომელიც ადვოკატებისთვის შრომის სამართლის სფეროში ტრენინგების შემუშავებასა და ადვოკატების პროფესიულ განვითარებას ითვალისწინებს.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა ყურადღება გაამახვილეს ადვოკატის პროფესიის განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე და მის როლზე ხარისხიანი და სანდო მართლმსაჯულების უზრუნველყოფის პროცესში. ასევე განიხილეს საქართველოს პროკურატურასა და ადვოკატთა ასოციაციას შორის ინსტიტუციური თანამშრომლობის ფორმატები, მათ შორის ადვოკატებსა და პროკურორებს შორის პროფესიული პრაქტიკის გაზიარებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების შესაძლებლობები.
ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს გადაწყვეტილებით განახლდა ასოციაციის მუდმივმოქმედი კომიტეტების სტრუქტურა. მუდმივმოქმედი კომიტეტების თავმჯდომარეებისა და თანათავმჯდომარეების შერჩევის მიზნით, ასოციაცია აცხადებს ღია კონკურსს.